Hp 79a Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Each
Login to View Prices
HP 79A Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Each – Laser – 1 / Each
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Toner Cartridge |
| Additional Warranty Informati | <p>HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship.</p> |
| Product Condition | Original |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HP |
| Compatibility | <p><b>HP LaserJet Pro Printers:</b></p> <ul> <li>M12a </li> <li>M12w </li> <li>MFP M26a </li> <li>MFP M26nw</li> </ul> |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 79A |
| Product Name | 79A Toner Cartridge |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | CF279A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Toner cartridge prints reliably in your HP LaserJet Pro M12w and LaserJet Pro MFP M26w. You'll get standout prints, dependable performance and brand authentication so you know you have genuine HP. Print professional-quality documents, using HP toner that produces crisp black text and graphics. Avoid frustrating reprints, wasted supplies and service calls. Count on consistent results – from page to page and cartridge to cartridge. Innovative, anti-fraud technology helps ensure that you're getting authentic HP quality. Get back to business quickly. This Original HP 79A toner cartridge is easy to install. It yields approximately 1, 000 standard pages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1035742761.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.37 lb |











