Hp 05a Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack
Login to View Prices
HP 05A Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack – 2300 Pages
Additional information
| Brand | HP Inc. |
|---|---|
| Product Type | Toner Cartridge |
| Additional Warranty Informati | <p>This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship.</p> |
| Environmental Certification | Design for the Environment (DfE) |
| Product Condition | Original |
| Typical Print Yield | 2300 Pages |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 8.1" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 4.3" |
| Brand Name | HP |
| Compatibility | <p><b>HP LaserJet Printers:</b></p><ul><li>P2035</li><li>P2035n</li><li>P2055d</li><li>P2055dn</li><li>P2055x</li></ul> |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Model | 05A |
| Product Name | 05A (CE505A) Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Print Color | Black |
| Print Technology | Laser |
| Manufacturer Part Number | CE505A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers consistent results and trouble-free printing page after page. Experience premium print quality with Original HP Cartridges designed for vibrant color, crisp text, and rich blacks for big impact. To achieve consistent print quality, intelligent technology built-into the Original HP cartridge and the printer triggers adjustments that maintain print quality over the life of the cartridge. This cartridge is precisely developed for use with HP LaserJet P2035 Printers. Each cartridge yields approximately 2, 300 pages. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1012043355.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
Hp 05a Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack

Login to View Prices
HP 05A Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack – 2300 Pages
Hp 05a Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack

Login to View Prices
HP 05A Original Laser Toner Cartridge – Black – 1 Pack – 2300 Pages



