House of Doolittle Zodiac Monthly Desk Pad Calendar – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January – December – 1 Month Single Page Layout – 18 1/2″ x 13″ Sheet Size – Headband – Desk Pad – Black, Multi – Leatherette – Reinforced Corner, Unruled Daily Block, Removable Page – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 18 1/2" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | SoyInk (SoySeal) |
| Sheet Height | 13" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| End Month | December |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Multi |
| Product Material | Leatherette |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Headband |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Removable Page |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Model | 1676 |
| Product Name | Zodiac Monthly Desk Pad Calendar |
| Manufacturer Part Number | 1676 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Find out about all the astrological signs with this Monthly Zodiac Desk Pad Calendar. Each month displays an associated zodiac figure along with the star configuration above a ruled notes column. Area below notes space lists details about the sign: dates, element, ruling plant, house, mantra, body part, color and tarot card. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes unruled daily blocks and holidays. Perforated for easy removal, calendar pages are and gummed at the top under the headband so you can quickly move month to month. Black leatherette, reinforced corners keep pages in place and protected. Calendar is printed on recycled, FSC certified paper with soy inks.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
House of Doolittle Zodiac Monthly Desk Pad Calendar – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January – December – 1 Month Single Page Layout – 22″ x 17″ Sheet Size – Headband – Desk Pad – Black, Multi – Leatherette – Reinforced Corner, Unruled Daily Block, Removable Page – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 22" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | SoyInk (SoySeal) |
| Sheet Height | 17" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| End Month | December |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Multi |
| Product Material | Leatherette |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Headband |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Removable Page |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Model | 167 |
| Product Name | Zodiac Monthly Desk Pad Calendar |
| Manufacturer Part Number | 167 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Find out about all the astrological signs with this Monthly Zodiac Desk Pad Calendar. Each month displays an associated zodiac figure along with the star configuration above a ruled notes column. The area below that column lists details about the sign: dates, element, ruling plant, house, mantra, body part, color and tarot card. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes unruled daily blocks (2-1/2" x 2-1/2") and holidays. Perforated for easy removal, calendar pages are gummed at the top under the headband so you can quickly move from month to month. Black leatherette, reinforced corners keep pages in place and protected. Calendar is printed on recycled, FSC certified paper with soy inks.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













