House of Doolittle Write-on Laminated Wall Planner – Professional – Julian Dates – Yearly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 18″ x 24″ Sheet Size – 0.75″ x 1″ Block – Blue, Gray – Paper – 18″ Height – Laminated, Erasable, Write on/Wipe off, Reminder Section – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Planner |
| Sheet Width | 18" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Yearly |
| Planner/Diary Type | Professional |
| Sheet Height | 24" |
| Block Height | 0.75" |
| Block Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 18" |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Reminder Section |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | Write-on Laminated Wall Planner |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Refillable | No |
| Manufacturer Part Number | 3960 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wall planner features a write-on/wipe-off surface on both sides for versatile planning. 12 months of dated planning range from January to December on both sides. One side offers a horizontal format, and the other side has a vertical format. Each month has numbered weeks, count of days/days remaining and unruled daily blocks (1" x 1") to write reminders, deadlines and more on the heavy laminated surface. Wall planner includes a water-soluble marker and hanger. Planner is printed with soy ink on paper made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Wall Planner</li><li>Hanger</li><li>Water Soluble Marker</li></ul> |










