House of Doolittle Seasonal Holiday Deskpad Calendar
Login to View Prices
House of Doolittle Seasonal Holiday Deskpad Calendar – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January – December – Spiral Bound – Desk Pad – Multi, Black – Leatherette, Chipboard – 13″ Height x 18.5″ Width – Dated Planning Page, Holiday Listing, Printed, Ruled Daily Block, Perforated, Reference Calendar, Reinforced Corner, Top Bound – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Start Month | January |
| End Month | December |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Chipboard |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 13" |
| Width | 18.5" |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Top Bound |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Model | 1396 |
| Product Name | Seasonal Holiday Deskpad Calendar |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | 1396 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add a little fun to your day with this Seasonal/Holiday Desk Pad. Colorful, enthusiastic monthly images depict each month's special holiday and season with bright lively designs throughout the page. Dated planning pages range 12 months from January to December. Monthly view on each page also features unruled daily blocks (2" x 1-1/2"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays, notes column and a full-year reference calendar at the bottom. Black leatherette binding at the top and matching reinforced corners ensure durability throughout the year. Each page is perforated for easy removal. Calendar is printed on post-consumer recycled paper (FSC certified) with soy-based inks.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Seasonal Holiday Deskpad Calendar</li> <li>Wire Hanger</li> </ul> |
House of Doolittle Seasonal Holiday Deskpad Calendar
Login to View Prices
House of Doolittle Seasonal Holiday Deskpad Calendar – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January – December – Spiral Bound – Desk Pad – Multi, Black – Leatherette, Chipboard – 13″ Height x 18.5″ Width – Dated Planning Page, Holiday Listing, Printed, Ruled Daily Block, Perforated, Reference Calendar, Reinforced Corner, Top Bound – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Start Month | January |
| End Month | December |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Material | Chipboard |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Binding Type | Spiral Bound |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 13" |
| Width | 18.5" |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Top Bound |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Model | 1396 |
| Product Name | Seasonal Holiday Deskpad Calendar |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | 1396 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add a little fun to your day with this Seasonal/Holiday Desk Pad. Colorful, enthusiastic monthly images depict each month's special holiday and season with bright lively designs throughout the page. Dated planning pages range 12 months from January to December. Monthly view on each page also features unruled daily blocks (2" x 1-1/2"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays, notes column and a full-year reference calendar at the bottom. Black leatherette binding at the top and matching reinforced corners ensure durability throughout the year. Each page is perforated for easy removal. Calendar is printed on post-consumer recycled paper (FSC certified) with soy-based inks.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Seasonal Holiday Deskpad Calendar</li> <li>Wire Hanger</li> </ul> |











