House of Doolittle Recycled Compact Size Economy Desk Pad
Login to View Prices
House of Doolittle Recycled Compact Size Economy Desk Pad – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 18 1/2″ x 13″ Sheet Size – 2.31″ x 1.75″ Block – Desk Pad – White – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 18 1/2" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 13" |
| Block Height | 2.31" |
| Block Width | 1.75" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Product Color | White |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | Recycled Compact Size Economy Desk Pad |
| Refillable | No |
| Manufacturer Part Number | 124 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk pad offers a compact size for your workstation or home office. Dated planning range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes ruled daily blocks (2-5/16" x 1-3/4"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays and a full-year calendar reference along the bottom. Nonrefillable desk pad has strong leatherette corners to keep the planning pages in place. Pages are printed in soy ink and made from a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | <ul><li>Compact in size for workstation, home and dorm</li><li>Nonrefillable</li><li>Holder style : 4-Corners</li><li>Black printing</li><li>Holder material: Simulated leather</li></ul> |











