House of Doolittle Earthscapes Mountains Desk Pad

Login to View Prices
House of Doolittle EarthScapes Mountains Desk Pad – Julian Dates – Monthly – 12 Month – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 22″ x 17″ Sheet Size – 2.25″ x 2.50″ Block – Desk Pad – White – Leatherette, Paper – Holder, Reference Calendar, Notepad, Reinforced – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 22" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 17" |
| Block Height | 2.25" |
| Block Width | 2.50" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Reinforced |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | EarthScapes Mountains Desk Pad |
| Product Line | Earthscapes |
| Refillable | No |
| Manufacturer Part Number | 176 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk pad offers a panoramic photo of a different mountain in the world and inspirational quotation on each month. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes daily blocks (2-1/4" x 2-1/2"), Sunday-through-Saturday scheduling, a ruled notes section, count of days/days remaining, holidays and full-year calendar reference. Nonrefillable desk pad has four reinforced leatherette corners to secure the calendar pages. FSC certified paper is made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









