House of Doolittle Earthscapes Coastlines Desk Pad

Login to View Prices
House of Doolittle EarthScapes Coastlines Desk Pad – Julian Dates – Monthly – 1 Year – January 2024 – December 2024 – 1 Month Single Page Layout – 22″ x 17″ Sheet Size – 2.38″ x 2.13″ Block – Desk Pad – White – Leatherette, Paper, Chipboard – Holder, Notepad, Reference Calendar, Reinforced – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 22" |
| Time Period | 1 Year |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 17" |
| Block Height | 2.38" |
| Block Width | 2.13" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2024 |
| End Month | December |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | White |
| Product Material | Chipboard |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Reinforced |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | EarthScapes Coastlines Desk Pad |
| Product Line | Earthscapes |
| Refillable | No |
| Manufacturer Part Number | 178 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk pad offers a full-color photo of a different coastline on each month. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes ruled daily blocks (2-3/8" x 2-1/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, ruled notes section, count of days/days remaining, holidays, and a full-year calendar reference. Nonrefillable desk pad has four reinforced leatherette corners to secure the calendar pages. Paper is made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









