House of Doolittle Compact Academic Desk Pad – Academic – Monthly – 12 Month – August 2023 – July 2024 – 1 Month Single Page Layout – 18 1/2″ x 13″ Blue Sheet – 1.87″ x 2.25″ Block – Desktop – Blue – Leatherette – Blue – Appointment Schedule, Day Indicator, Reference Calendar, Holder – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Planner |
| Sheet Width | 18 1/2" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Planner/Diary Type | Academic |
| Sheet Quantity | 12 |
| Sheet Height | 13" |
| Block Height | 1.87" |
| Block Width | 2.25" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | August |
| Start Year | 2023 |
| End Month | July |
| End Year | 2024 |
| Cover Color | Blue |
| Sheet Color | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Leatherette |
| Placement | Desktop |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Holder |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | Compact Academic Desk Pad |
| Refillable | No |
| Manufacturer Part Number | 12540 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk pad offers a compact size for your workstation or home office. 12 months of dated planning range from August to July. One-page-per-month format includes ruled daily blocks (2-1/4" x 1-7/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays and a full-year calendar reference along the bottom. Nonrefillable desk pad has four leatherette corners to secure the planning pages. Pages are printed in soy ink and made from a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











