House of Doolittle Academic July-June Wall Calendar

Login to View Prices
House of Doolittle Academic July-June Wall Calendar – Julian Dates – Yearly – 1 Year – July 2023 – June 2024 – 24″ x 37″ Sheet Size – 1.13″ x 1.63″ , 1.25″ x 1.38″ Block – Blue, Gray – Paper – Laminated, Erasable, Write on/Wipe off, Reminder Section – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Planner |
| Sheet Width | 24" |
| Time Period | 1 Year |
| Date Format | Yearly |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Sheet Height | 2037-01-01T06:00:00.000Z |
| Block Height | 1.25" |
| Block Width | 1.38" |
| Start Month | July |
| Start Year | 2023 |
| End Month | June |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | Yes |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Reminder Section |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | Academic July-June Wall Calendar |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | 395 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Reversible wall calendar is a neutral graphic to any office decor and lets you to choose the layout that fits your office space. One side displays a horizontal format, and the other side offers a vertical format. Horizontal daily blocks measure 1-1/4" x 1-3/8" while vertical daily blocks are 1-1/8" x 1-5/8". Heavy laminated, write-on/wipe-off surfaces on both sides wipe clean with a damp cloth for repeated use. Dated planning ranges 12 months from July to June on both sides. Each month has count of days/days remaining and unruled daily blocks to write reminders, deadlines and more. Academic wall calendar includes water-soluble marker and four peel-and-stick tabs for quick hanging. It is printed with soy ink on FSC certified paper made with a high percentage of recycled material.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Reversible Academic Wall Calendar</li><li>Self Adhesive Hanger</li><li>Water Soluble Marker</li></ul> |









