House of Doolittle Academic Doodle Monthly Desk Pad Calendar
Login to View Prices
House of Doolittle Academic Doodle Monthly Desk Pad Calendar – Academic – Julian Dates – Monthly – 12 Month – August 2023 – July 2024 – 1 Month Single Page Layout – 22″ x 17″ Sheet Size – 2.38″ x 1.88″ Block – Desk Pad – Black/White – Paper – 17″ Height x 22″ Width – Notes Area, Reference Calendar, Printed, Dated Planning Page, Holiday Listing – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Calendar |
| Sheet Width | 22" |
| Time Period | 12 Month |
| Date Format | Monthly |
| Planner/Diary Type | Academic |
| Sheet Height | 17" |
| Block Height | 2.38" |
| Block Width | 1.88" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Start Month | August |
| Start Year | 2023 |
| End Month | July |
| End Year | 2024 |
| Julian Dates | Yes |
| Corner Color | Black |
| Product Color | Black/White |
| Product Material | Paper |
| Placement | Desk Pad |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 17" |
| Width | 22" |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Holiday Listing |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | Academic Doodle Monthly Desk Pad Calendar |
| Manufacturer Part Number | 1875 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Academic Black and White Doodle Monthly Desk Pad Calendar is the perfect desk pad for those who like to color. Color in the beautiful designs while you talk on the phone, waiting on hold or any free moment. Dated planning pages range 12 months from August to July for easy planning. One-page-per-month format features ruled blocks (2-3/8" x 1-7/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, ruled notes section, count of days/days remaining, holidays and full 12-month reference along the bottom. Strong black corners at the bottom and glued top keep pages in place and protected. Calendar pages are printed on recycled, FSC certified paper with soy inks.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












