House of Doolittle 14-Month Academic Economy Desk Pad

Login to View Prices
House of Doolittle 14-month Academic Economy Desk Pad – Academic – Julian Dates – Monthly – 14 Month – July 2023 – August 2024 – 22″ x 17″ White Sheet – 2.25″ x 2.87″ Block – Desktop – Leatherette – Black – Reference Calendar, Holder, Reinforced Corner – 1 Each
Additional information
| Brand | House of Doolittle |
|---|---|
| Product Type | Planner |
| Sheet Width | 22" |
| Time Period | 14 Month |
| Date Format | Monthly |
| Planner/Diary Type | Academic |
| Sheet Quantity | 14 |
| Sheet Height | 17" |
| Block Height | 2.25" |
| Block Width | 2.87" |
| Start Month | July |
| Start Year | 2023 |
| End Month | August |
| End Year | 2024 |
| Cover Color | Black |
| Sheet Color | White |
| Julian Dates | Yes |
| Product Material | Leatherette |
| Placement | Desktop |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Features | Reinforced Corner |
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Product Name | 14-month Academic Economy Desk Pad |
| Refillable | Yes |
| Manufacturer Part Number | 12502 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Desk pad offer easy reference for 14 months of planning on your desktop. Dated planning pages range from July to August. Each month includes ruled daily blocks (2-7/8" x 2-1/4"), Sunday-through-Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays and a full-year reference calendar along the bottom. Calendar is made with a high percentage of recycled material and printed in soy ink. Refillable holder features four, reinforced black leatherette corners to secure pages.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









