Flavia 10 oz Hot Beverage Paper Cup Lids
Login to View Prices
Flavia 10 oz Hot Beverage Paper Cup Lids
Flavia 10 oz Hot Beverage Paper Cup Lids – 10 fl oz – 1000 / Carton – White – Paper – Beverage, Hot Drink
Additional information
| Weight | 9.4800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.00 × 7.50 × 18.60 in |
| Fits | FLAVIA® 10 oz Paper Cup |
| For Use With | FLAVIA® 10 oz Paper Cup |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Color Family | White |
| Material(s) | Paper |
| Global Product Type | Hot Cup Lids |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 05023471010762 |
| MPN | 25200019 |
| Brand | FLAVIA® |
| product-type | Cup |
| volume-capacity | 10 fl oz |
| product-color | White |
| product-material | Paper |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | Flavia |
| features | Disposable |
| manufacturer | Lavazza North America |
| product-name | 10 oz Hot Beverage Paper Cup Lids |
| application-usage | Hot Drink |
| manufacturer-part-number | 25200019 |
| marketing-information | <p>Flavia Paper Cup Lids feature a raised top with an oval sip hole to safely drink hot beverages. Vent hole allows steam to escape for safe use. Tight seal prevents the lid from popping off your cup to prevent mishaps. Lids are designed for Flavia 10 oz. Hot Paper Cups (not included).</p> |
| packaged-quantity | 1000 / Carton |
| package-contents | <ul> <li>Hot Beverage Paper Cups</li> <li>Lids</li> </ul> |
| 0 | 0 |










Reviews
There are no reviews yet.