Hospeco Receptacle Liners – 7.50″ Width x 10.25″ Length x 3.50″ Depth – Kraft Paper – 500/Carton – Sanitary Napkin
Additional information
| Brand | Hospital Specialty Company |
|---|---|
| Product Type | Sanitary Bag |
| Bag Depth | 3.50" |
| Product Material | Kraft Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Bag Width | 7.50" |
| Bag Length | 10.25" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Hospeco |
| Features | Gusset |
| Compatibility | Hospeco Items 250/201W &, ND-1 Receptacles |
| Manufacturer | Hospital Specialty Company |
| Product Name | Receptacle Liners |
| Application/Usage | Sanitary Napkin |
| Manufacturer Part Number | KL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Receptacle Liners are a smart, economical way to ensure safety and continued cleanliness in your restroom. They fit easily into Hospeco 250, 201W and ND1 receptacles as well as many others. The simple, sanitary bag is made of kraft waxed paper. Store a stack in a receptacle so guests can use one to easily dispose of sanitary napkins and other feminine hygiene products.</p> |
| Packaged Quantity | 500 / Carton |











