Honeywell 5005 Small Digital Steel Security Safe (017 Cu Ft )
Login to View Prices
Honeywell 5005 Small Digital Steel Security Safe (0.17 cu. ft .) – 0.17 ft� – Programmable, Digital, Combination, Key Lock – 2 Live-locking Bolt(s) – Scratch Resistant, Pry Resistant – for Passport, Wallet, Cash – Internal Size 6.70″ x 9″ x 6.90″ – Overall Size 6.5″ x 8.9″ x 5.1″ – Black – Steel, Steel, Steel, Steel
Additional information
| Brand | Honeywell International, Inc |
|---|---|
| Product Type | Security Safe |
| Volume Capacity | 0.17 ft� |
| Number Of Live Locking Bolts | 2 |
| Internal Height | 6.70" |
| Internal Width | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Internal Depth | 6.90" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 6.5" |
| Width | 8.9" |
| Depth | 5.1" |
| Brand Name | Honeywell |
| Durability | Pry Resistant |
| Features | Carpeted Interior |
| Lock Type | Key |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Product Model | 5005 |
| Product Name | 5005 Small Digital Steel Security Safe (0.17 cu. ft .) |
| Application/Usage | Cash |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 5005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This 5005 Small Security Safe features an interior storage capacity of 0.17 cubic feet. Safe includes a programmable, digital lock with three to eight digits, two solid steel, live-locking bolts, and two override access keys for multiple means of accessing your safe if you forget your passcode. Solid steel cabinet and door design, concealed hinges and a recessed door prevent thieves from prying. Carpeted floor protects your valuables from scratches when moving around. Safe has a scratch-resistant, powder-coated finish. It includes with four AA batteries, predrilled mounting holes and a bolt-down mounting hardware kit. Internal dimensions are 8.9" wide x 5.1" deep x 6.5" high.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>5005 Small Digital Steel Security Safe (0.17 cu. ft .)</li> <li>2 x Override Access Key</li> <li>4 x AA Batteries</li> <li>1 x Bolt-Down Mounting Hardware Kit</li> </ul> |
| Limited Warranty | 7 Year |
| Weight (Approximate) | 7 lb |












