HON VL151 Executive High-Back Chair – Black – Leather
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Width | 20.50" |
| Seat Depth | 18.63" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Back Height | 27.25" |
| Back Width | 20.50" |
| Product Color | Black |
| Product Material | Leather |
| Height | 45.5" |
| Width | 27" |
| Depth | 37.5" |
| Brand Name | HON |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | VL151 Executive High-Back Chair |
| Manufacturer Part Number | BSXVL151SB11 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Executive high-back chair features leather upholstery on the seat and back, overstuffed back, and padded loop arms. Distance between fixed arms is 20-1/2". Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/4" to 22", 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. Seat measures 20-1/2" wide x 18-5/8" deep. Back dimensions are 20-1/2" wide x 27-1/4" high. Five-star base has five 2" dual-wheel casters for easy chair movement. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1023081576.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 38 lb |















