HON Preside Conference Table Tabletop – 10 ft x 48″ x 1″ – Material: Particleboard – Finish: Mahogany
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Tabletop |
| Product Material | Particleboard |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Features | Warp Resistant |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Preside Conference Table Tabletop |
| Dimensions | 1" Height x 10 ft Width x 48" Depth |
| Product Line | Preside |
| Application/Usage | Cafeteria |
| Manufacturer Part Number | T48120GNNN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>When you need to get away to get it all done, this Preside tabletop provides a welcome oasis from the status quo. Whether you've got a touchdown area, a cafe or a collaborative open space, this sleek surface solution delivers remarkable durability and easy cleanability year after year. Simply attach the corresponding Preside base (not included) and get down to business in style. Make your space work with Preside. Scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant laminate stands up to heavy use and is specially treated to withstand boiling liquids. Heavy-grade, warp-resistant particleboard withstands heavy activity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
HON Preside Conference Table Tabletop – 12 ft x 48″ x 1″ – Material: Particleboard – Finish: Mahogany
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Tabletop |
| Product Material | Particleboard |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Features | Warp Resistant |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Preside Conference Table Tabletop |
| Dimensions | 1" Height x 12 ft Width x 48" Depth |
| Product Line | Preside |
| Application/Usage | Cafeteria |
| Manufacturer Part Number | T48144GNNN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>When you need to get away to get it all done, this Preside tabletop provides a welcome oasis from the status quo. Whether you've got a touchdown area, a cafe or a collaborative open space, this sleek surface solution delivers remarkable durability and easy cleanability year after year. Simply attach the corresponding Preside base (not included) and get down to business in style. Make your space work with Preside. Scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant laminate stands up to heavy use and is specially treated to withstand boiling liquids. Heavy-grade, warp-resistant particleboard withstands heavy activity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
HON Preside Conference Table Tabletop – 72″ x 36″ x 1″ – Material: Particleboard – Finish: Mahogany
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Tabletop |
| Product Material | Particleboard |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Features | Warp Resistant |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Preside Conference Table Tabletop |
| Dimensions | 1" Height x 72" Width x 36" Depth |
| Product Line | Preside |
| Application/Usage | Cafeteria |
| Manufacturer Part Number | T3672GNNN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>When you need to get away to get it all done, this Preside tabletop provides a welcome oasis from the status quo. Whether you've got a touchdown area, a cafe or a collaborative open space, this sleek surface solution delivers remarkable durability and easy cleanability year after year. Simply attach the corresponding Preside base (not included) and get down to business in style. Make your space work with Preside. Scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant laminate stands up to heavy use and is specially treated to withstand boiling liquids. Heavy-grade, warp-resistant particleboard withstands heavy activity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
HON Preside Conference Table Tabletop – 96″ x 48″ x 1″ – Material: Particleboard – Finish: Mahogany
Additional information
| Brand | The HON Company |
|---|---|
| Product Type | Tabletop |
| Product Material | Particleboard |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | HON |
| Features | Warp Resistant |
| Manufacturer | The HON Company |
| Product Name | Preside Conference Table Tabletop |
| Dimensions | 1" Height x 96" Width x 48" Depth |
| Product Line | Preside |
| Application/Usage | Cafeteria |
| Manufacturer Part Number | T4896GNNN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>When you need to get away to get it all done, this Preside tabletop provides a welcome oasis from the status quo. Whether you've got a touchdown area, a cafe or a collaborative open space, this sleek surface solution delivers remarkable durability and easy cleanability year after year. Simply attach the corresponding Preside base (not included) and get down to business in style. Make your space work with Preside. Scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant laminate stands up to heavy use and is specially treated to withstand boiling liquids. Heavy-grade, warp-resistant particleboard withstands heavy activity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |

















