Greener Clean Dual Action Scrub and Wipe, 2.8 x 4.7, 0.7″ Thick, White, 2/Pack
Login to View Prices
Scotch-Brite® Greener Clean™ Dual Action Scrub & Wipe takes on two tasks with one sponge. One side scrubs without scratching and the other wipes away everyday messes. Safe on all surfaces including non-stick cookware, countertops, glassware, dishes and faucets. Use this pad with water, or add a drop of soap for a rich, sudsy lather. Drop the scrubber pad in the dishwasher when it’s time for a refresh. Dye-free, glue-free and BPA-free.
Additional information
| Weight | 0.0550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.56 × 3.75 × 3.60 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Cotton Cloth |
| Sponges Duty Rating | Medium |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 50% |
| Total Recycled Content Perc | 50% |
| Global Product Type | Scrub Sponges |
| Ship Class Code | B |
| Width | 2.8" |
| Shape | Rectangle |
| Height | 4.7" |
| Color(s) | White |
| Sponge Type | Scrub Sponge |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Thickness | 0.7" |
| UPC | 076308407186 |
| MPN | 7100283043 |
| Brand | Scotch-Brite® |













Reviews
There are no reviews yet.