Grease-Resistant Paper Wraps and Liners, 12 x 12, Blue Check, 1,000/Box, 5 Boxes/Carton
Login to View Prices
Excellent low-cost, low-waste alternative to paper cartons and plastic containers. Grease-resistant paper provides stain protection. Ideal for use as sandwich wrap or basket liner.
Additional information
| Weight | 37.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.88 × 12.88 × 10.88 in |
| Width | 12" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Length | 12" |
| Product Packaging | Box |
| Global Product Type | Paper Wrap |
| Material(s) | Grease-Resistant Paper |
| Compliance Standards | Cedar Grove Composting Approved |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 870740053594 |
| MPN | P057850 |
| Brand | Bagcraft |









Reviews
There are no reviews yet.