Ergodyne 8915BK Class E Bottom Rain Pants
Login to View Prices
Ergodyne 8915BK Class E Bottom Rain Pants
Ergodyne 8915BK Class E Bottom Rain Pants – For Rain Protection – 3-Xtra Large Size – Lime – 300D Oxford Polyester, Polyurethane, Polyester Mesh
Additional information
| Weight | 1.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.00 × 17.00 × 1.00 in |
| Apparel Type | Rain Pants |
| Waist Size | 44" to 52" |
| Size Group | 3X-Large |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Pockets | 1 |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Global Product Type | Rain Gear |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476254270 |
| MPN | 25427 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Protective Trouser |
| trouser-chap-size | 3-Xtra Large |
| minimum-waist-size | 46" |
| maximum-waist-size | 48" |
| product-color | Lime |
| product-material | Polyester Mesh |
| country-of-origin | China |
| certifications-standards | <p>ANSI Supplemental Class E Standards</p> |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Reflective Strip |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8915BK |
| application-usage | Rain |
| manufacturer-part-number | 25427 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>8915BK Hi-Vis Black Bottom Rain Pants offer waterproof, breathable protection against wet conditions and are Class E-approved for visibility in low-light conditions. Wear pants alone or over a base layer thanks to the comfortable, elastic waistband. Pant legs have zip openings to easily fit over boots. They are built for demanding conditions and are made with durable, 300D polyester oxford material with a breathable, polyurethane (PU) coating. Moisture escapes while coating seals out the rain to keep you cool and comfortable. Look clean with black panels that hide dirt. Stow small items in right cargo pocket for safe-keeping. The ANSI-compliant, high-visibility polyester and 2" 3M Scotchlite reflective tape keep workers highly visible at night or in low-light conditions. They are great for flagging crews, utility crews, road construction, railway workers and more.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 1.20 lb |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.