Ergodyne 8246Z 2-Tone High-Visibility Safety Vest
Login to View Prices
Ergodyne 8246Z 2-Tone High-Visibility Safety Vest
Ergodyne 8246Z 2-Tone High-Visibility Safety Vest – Medium Size – Zipper Closure – 6 Pocket(s) – Polyester Mesh – Orange – High Visibility, Lightweight, Interior Pocket, Mic Tab, Machine Washable, Reflective Piping, Cell Phone Pocket, Breathable, Exterior Pocket, Badge Holder, Built-in Pocket, … – 1 Each
Additional information
| Weight | 0.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.25 × 1.00 in |
| Color Family | Orange |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Orange |
| Number of Pockets | 6 |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA 107 Type R Class 2 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Waist Size | 38" to 42" |
| Size Group | Medium |
| Apparel Type | Safety Vest |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476245735 |
| MPN | 24573 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Safety Vest |
| size-standard | Medium |
| product-color | Orange |
| product-material | Polyester Mesh |
| type-class | Type R/Class 2 |
| country-of-origin | Indonesia |
| closure | Zipper |
| recycled | No |
| post-consumer-waste | 0 |
| height | 27.5" |
| width | 50" |
| certifications-standards | <p>ANSI/ISEA 107-2015</p> |
| features | Pen Slot |
| length | 10.3" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8246Z-S |
| product-name | 8246Z 2-Tone High-Visibility Safety Vest |
| product-line | GloWear |
| manufacturer-part-number | 24573 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | 8246Z Two-Tone High-Visibility Safety Vest is Type R, Class 2 compliant and meets the ANSI/ISEA 107 standard for high-visibility. The 2" reflective tape on 3-1/2" contrasting, mesh and reflective piping enhance visibility in low-light conditions. Lightweight, polyester mesh (3.3 oz.) features a zipper closure for easy on/off access. Two interior and four exterior pockets maximize storage and keep essential items within reach. ID badge holder is clear for effortless readability and access. Dual mic tabs let you conveniently use your radio. Dual sizing fits a range of body types. Vest is machine-washable to rewear the next day. <br /> <p><br /></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| limited-warranty | 2 Year |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.