Ergodyne 8220HL Type R Class 2 Standard Mesh Vest
Login to View Prices
Ergodyne 8220HL Type R Class 2 Standard Mesh Vest
Ergodyne 8220HL Type R Class 2 Standard Mesh Vest – Large/Extra Large Size – Hook & Loop Closure – Mesh Fabric, Polyester Mesh – Lime – Pocket, Mic Tab, Reflective – 1 Each
Additional information
| Weight | 0.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.25 × 1.00 in |
| Number of Pockets | 3 |
| Waist Size | 44" to 52" |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | ANSI 107 |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Apparel Type | Safety Vest |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Size Group | Large/X-Large |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476211457 |
| MPN | 21145 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Safety Vest |
| size-standard | Large/Extra Large |
| product-color | Lime |
| product-material | Polyester Mesh |
| country-of-origin | Indonesia |
| closure | Hook & Loop |
| height | 15.3" |
| width | 1" |
| brand-name | Ergodyne |
| features | Reflective |
| length | 10.3" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8220HL |
| manufacturer-part-number | 21145 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Made of ANSI-compliant, polyester mesh (3.3 oz), the 8220HL Hi-Vis Mesh Safety Vest provides Type R, Class 2-approved, low-light protection for workers. Its 2" ANSI-compliant reflective tape and fluorescent colors provide maximum visibility and protection against dangerous situations while working. Easily put on and take off safety vest with the hook-and-loop closure. Store and quickly find items and tools in three pockets (one inside, two outside). Safety vest securely holds a radio with the stable mic tab.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 11.20 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.