Ergodyne GloWear 8210HL Mesh Hi-Vis Safety Vest
Login to View Prices
Ergodyne GloWear 8210HL Mesh Hi-Vis Safety Vest
Ergodyne GloWear 8210HL Mesh Hi-Vis Safety Vest – Recommended for: Baggage Handling, Construction, Utility Crew, Survey Crew, Railway Worker, Warehouse, Distribution – 5-Xtra Large Size – Hook & Loop Closure – 2 Pocket(s) – Polyester Mesh – Lime – High Visibility, Lightweight, Breathable, Interior Pocket, Mic Tab, Machine Washable, Reflective, Mesh Back, Reflective Strap, Exterior Pocket, Pen Slot – 1 Each
Additional information
| Weight | 0.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 10.25 × 1.00 in |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Waist Size | 62" to 66" |
| Compliance Standards | ANSI/ISEA 107, Type R Class 2 |
| Size Group | 5X-Large |
| Washable | Yes |
| Material(s) | Polyester |
| Suggested Use | Safety |
| Color(s) | Lime |
| Apparel Type | Safety Vest |
| Global Product Type | Safety Vests |
| Number of Pockets | 2 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476245292 |
| MPN | 24529 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Safety Vest |
| size-standard | 5-Xtra Large |
| product-color | Lime |
| product-material | Polyester Mesh |
| type-class | Type R/Class 2 |
| country-of-origin | Indonesia |
| closure | Hook & Loop |
| recycled | No |
| post-consumer-waste | 0 |
| height | 30.5" |
| width | 71" |
| certifications-standards | <p>ANSI/ISEA 107-2020</p> |
| features | Pen Slot |
| length | 10.3" |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8210HL-S |
| product-name | GloWear 8210HL Mesh Hi-Vis Safety Vest |
| product-line | GloWear |
| application-usage | Distribution |
| manufacturer-part-number | 24529 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Class 2 Mesh Hi-Vis Safety Vest – Type R, Class 2 Economy – combines protection, job-specific performance, innovation and style. Design includes ANSI-compliant polyester mesh in an eye-catching fluorescent color and 2" Level 2 ANSI-compliant reflective material. Machine-washable, breathable mesh fabric is lightweight, weighing only 3.3 oz. Hook-and-loop closure makes it easy to close. Single, lower interior pocket offers storage for essentials such as pens, notepads and more. Mic tab offers convenient radio access. Single sizing lets you order your exact size for optimal fit. Tip: Select one size down from your normal T-shirt size. GloWear 8210HL-S vest is great for road construction, utility crews, survey crews, construction, railway workers, baggage handlers, emergency response and warehousing/distribution. 5X size fits torsos up to 71" wide and offers a 30-1/2" long center backs <br /> <p><br /></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| weight-approximate | 3.30 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.