Ergodyne 8005 HI-Vis Mesh Neck Shade W/ Reflective
Login to View Prices
Ergodyne 8005 HI-Vis Mesh Neck Shade W/ Reflective
Ergodyne 8005 HI-Vis Mesh Neck Shade W/ Reflective – 10″ Width x 1″ Height – 6 / Carton – Lime – Elastic, Plastic, Mesh
Additional information
| Weight | 0.1100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 8.00 × 1.00 in |
| Headgear Accessory Style | Reflective |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | V |
| Safety Headgear Accessory T | Neck Shade |
| Compliance Standards | ANSI 107-Approved Fabric |
| Global Product Type | Brim/Sun Visors |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Weight | 0.11 lb |
| Material(s) | Polyester |
| Color(s) | Lime |
| For Use With | Safety Helmets |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 720476290537 |
| MPN | 29053 |
| Brand | ergodyne® |
| product-type | Safety Hat Neck Shade |
| product-color | Lime |
| product-material | Mesh |
| country-of-origin | China |
| height | 1" |
| width | 10" |
| brand-name | Ergodyne |
| manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| product-model | 8005 |
| product-name | 8005 HI-Vis Mesh Neck Shade W/ Reflective |
| application-usage | Hat |
| manufacturer-part-number | 29053 |
| manufacturer-website-address | |
| packaged-quantity | 6 / Carton |
| limited-warranty | Lifetime |
| weight-approximate | 1.76 oz |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.