Global Industrial Reverse Tuck Folding Cartons 1-5/8″”L x 9/16″”W x 1-5/8″”H White 2000/Pack
Login to View Prices
ATTRACTIVE STRONG WHITE FIBREBOARD CARTONS GIVE YOUR SMALL PRODUCTS A QUALITY APPEARANCE. FEATURES UL STYLE””MARGIN-TOP0PX; PADDING-TOP 5PX; PADDING-BOTTOM 5PX;”” THESE CARTONS HAVE PYE-LOCK TUCKS FOR POSITIVE LOCKING AND MEET OR EXCEED FEDERAL SPECIFICATION PPP-B-566 MADE FROM 24 POINT DIE-CUT FIBREBOARD SHIPPED FLAT TO SAVE ON SHIPPING AND STORAGE
Additional information
| Weight | 16.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.50 × 10.00 × 10.00 in |
| Fob Origin | MI |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Country of Origin | US |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | N |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Color | White |
| UPC | 841436050517 |
| MPN | RTC7W |
| Brand | Box Packaging Inc |






Reviews
There are no reviews yet.