Glass Magnets, Circles, Large, 0.45″ Diameter, Clear, 6/Pack
Login to View Prices
Large (neodymium) magnets are extremely strong and able to securely hold up to six sheets on the surface of a magnetic, glass surface whiteboard and up to 15 on a standard surface whiteboard. Use the magnets to display photos, reference materials or anything else that you need to see at eye-level.
Additional information
| Weight | 0.2100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.78 × 2.00 × 1.75 in |
| Material Type | Glass |
| Material(s) | Glass |
| Character Style | Circles |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Clear |
| Diameter | 0.45" |
| Number of Pieces | 6 |
| Character Color | Clear |
| Size Type | Large |
| Global Product Type | Magnets & Magnet Kits |
| Character Types | Magnetic Pins/Tacks |
| Character Mounting Type | High-Energy Magnets |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 034138853917 |
| MPN | 85391 |
| Brand | Quartet® |
















Reviews
There are no reviews yet.