Georgia-Pacific 2-Roll Side-by-Side Standard Roll Toilet Paper Dispenser

Login to View Prices
Georgia-Pacific 2-Roll Side-By-Side Standard Roll Toilet Paper Dispenser – Pull Out Dispenser – 2 x Roll – 8.6″ Height x 13.6″ Width x 5.7″ Depth – Smoke Gray – 1 Each
Additional information
| Brand | Georgia Pacific Corp. |
|---|---|
| Product Type | Tissue Dispenser |
| Sheet Width Supported | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Smoke Gray |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Pull Out |
| Height | 8.6" |
| Width | 13.6" |
| Depth | 5.7" |
| Capacity | 2 x Roll |
| Brand Name | Georgia-Pacific |
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Product Name | 2-Roll Side-By-Side Standard Roll Toilet Paper Dispenser |
| Manufacturer Part Number | 59206 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Double-roll, covered bath tissue dispenser is designed to reduce maintenance time, minimize outages and reduce waste. It is ideal for high-traffic areas. Dispenser holds either two rolls of 1, 000 sheet two-ply, or two rolls 1, 800 sheets one-ply Georgia Pacific Micro-Twin Tissue. Both kinds of rolls can be up to 4" wide. Sliding gate mechanism helps ensure full utilization of the stub roll, eliminating stub-roll waste. Dispenser can be mounted vertically or horizontally.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









