Genuine Joe Hotcold Foam Cups

Login to View Prices
Genuine Joe Hot/Cold Foam Cups – 8 fl oz – 20 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 8 fl oz |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Diameter | 3.2" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.7" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Hot/Cold Foam Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Manufacturer Part Number | 58550 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Additional Information | <ul> <li>Compatible With San Jamar 4-10 oz. Foam Cup Dispenser</li> </ul> |
Genuine Joe Hotcold Foam Cups

Login to View Prices
Genuine Joe Hot/Cold Foam Cups – 25 / Pack – 10 fl oz – 40 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Diameter | 3.3" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.9" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Hot/Cold Foam Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Manufacturer Part Number | 58551 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area.</p> |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Additional Information | <ul> <li>Compatible With San Jamar 4-10 oz. Foam Cup Dispenser</li> </ul> |
Genuine Joe Hotcold Foam Cups

Login to View Prices
Genuine Joe Hot/Cold Foam Cups – 12 fl oz – 25 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Diameter | 3.7" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.3" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Hot/Cold Foam Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Manufacturer Part Number | 58552 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. Versatile lids for these cups fit multiple, Genuine Joe Styrofoam Cup sizes for space-saving storage. Lids (58555) can be used on 14 oz. and 16 oz. cups. The lids and other cup sizes are all sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
Genuine Joe Hotcold Foam Cups

Login to View Prices
Genuine Joe Hot/Cold Foam Cups – 25 / Pack – 14 fl oz – 40 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 14 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Diameter | 3.7" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.8" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Hot/Cold Foam Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Manufacturer Part Number | 58553 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. Versatile lids for these cups fit multiple, Genuine Joe Styrofoam Cup sizes for space-saving storage. Lids (58555) can be used on 12 oz. and 16 oz. cups. The lids and other cup sizes are all sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
Genuine Joe Hotcold Foam Cups

Login to View Prices
Genuine Joe Hot/Cold Foam Cups – 25 / Pack – 16 fl oz – 20 / Carton – White – Foam – Hot Drink, Cold Drink
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cup |
| Container Type | Pack |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Quantity Per Container | 25 |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Diameter | 3.7" |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 5.5" |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Hot/Cold Foam Cups |
| Application/Usage | Cold Drink |
| Manufacturer Part Number | 58554 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. Versatile lids for these cups fit multiple, Genuine Joe Styrofoam Cup sizes for space-saving storage. Lids (58555) can be used on 12 oz. and 14 oz. cups. The lids and other cup sizes are all sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |





