Special-T AIM XL Conference Table – For – Table TopRiver Cherry Racetrack Top – Dual Pitched Base – 108″ Table Top Length x 42″ Table Top Width – 29″ Height – Assembly Required – High Pressure Laminate (HPL) Top Material – 1 Each
Additional information
| Weight | 40.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.54 × 14.17 × 11.81 in |
| Base Material | Attribute9Value |
| Brand Name | Special-T |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute12Name | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Attribute3Name | Yes |
| Height | Attribute18Value |
| Environmental Certification | Attribute8Value |
| Table Top Length | Attribute7Value |
| Attribute13Name | Conference Table |
| Attribute11Name | River Cherry |
| Attribute23Name | AIM XL Conference Table |
| Attribute22Name | AIM-XL-42108-RC |
| Attribute25Name | Multipurpose |
| Attribute24Name | AIM |
| Attribute16Name | 74% |
| Attribute20Name | Cable Management |
| Attribute26Name | AIMXL42108RC |
| Attribute28Name | <p>The AIM XL Conference Table celebrates a modern design suitable for a variety of interiors and delivers a high level of sophistication to any space. Leveling glides ensure the table sits in place without sliding. High-pressure laminate and 3mm PVC edge provide lasting durability to prevent showing wear. Dual, pitched legs provide horizontal and lateral stability resulting in a sturdy table. Conference table is perfect for collaborating in groups, connecting at informal gathering areas and more.</p> |
| Attribute14Name | United States |
| Table Top Width | 42" |
| Edge Style | Round |
| Top Material | Attribute10Value |
| Attribute15Name | Yes |
| Manufacturer | Special-T |
| Attribute2Name | Racetrack |
| Attribute17Name | Yes |
| Attribute27Name | |
| Attribute30Name | 10 Year |
| Attribute29Name | 1 Each |
| Attribute1Name | Conference Table |
| UPC | #N/A |
| MPN | 11577CT |
| Brand | Special-T |















Reviews
There are no reviews yet.