Genuine Joe Floor Cleaner Pad – 5/Carton – Round x 16″ Diameter – Scrubbing, Cleaning – 350 rpm to 800 rpm Speed Supported – Resilient, Flexible – White
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 16" |
| Pad Shape | Round |
| Minimum Speed Supported | 350 rpm |
| Maximum Speed Supported | 800 rpm |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Floor Cleaner Pad |
| Application/Usage | Cleaning |
| Manufacturer Part Number | 18405 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Floor Cleaner Pad is designed for wet scrubbing or medium-duty spray cleaning. Open-web design allows dirt to enter the pad and resist load for maximum cleaning performance. Resiliency allows pad to remain flexible to reach depressions. Floor pad is designed for use on automatic scrubber and single-disc floor machines at speeds from 350 to 800 RPM.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Additional Information | <p>UL Listed Certification</p> |
Genuine Joe Floor Cleaner Pad – 5/Carton – Round x 17″ Diameter – Cleaning, Scrubbing – 350 rpm to 800 rpm Speed Supported – Resilient, Flexible – White
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 17" |
| Pad Shape | Round |
| Minimum Speed Supported | 350 rpm |
| Maximum Speed Supported | 800 rpm |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Flexible |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Floor Cleaner Pad |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Manufacturer Part Number | 18401 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Floor Cleaner Pad is designed for wet scrubbing or medium-duty spray cleaning. Open-web design allows dirt to enter the pad and resist load for maximum cleaning performance. Resiliency allows pad to remain flexible to reach depressions. Floor pad is designed for use on automatic scrubber and single-disc floor machines at speeds from 350 to 800 RPM.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Additional Information | <p>UL Listed Certification</p> |



