Genuine Joe Embossed Roll Bath Tissue – 2 Ply – 4″ x 4″ – 550 Sheets/Roll – White – Soft, Absorbent, Perforated – For Restroom – 80 / Carton
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Full Size | 4" x 4" |
| Basis Weight | 18 lb |
| Compatible Dispenser | <p>San Jamar Tissue Dispenser</p> |
| Sheets Per Roll | 550 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.63" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Perforated |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Embossed Roll Bath Tissue |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 2508080 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Embossed bath tissue offers two-ply sheets that are securely overall-wrapped for maximum sanitation. Perforated tissue offers exceptional whiteness, absorbency and softness and is suited for restroom applications. Each roll includes 550 sheets (4" x 4") and fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers. Tissue is made from a high percentage of recycled fiber with post-consumer material that easily exceeds EPA guidelines.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
Genuine Joe Embossed Roll Bath Tissue – 2 Ply – 4″ x 4″ – 550 Sheets/Roll – White – Soft, Absorbent, Perforated – For Restroom – 80 / Carton
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Full Size | 4" x 4" |
| Basis Weight | 18 lb |
| Compatible Dispenser | <p>San Jamar Tissue Dispenser</p> |
| Sheets Per Roll | 550 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.63" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Perforated |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Embossed Roll Bath Tissue |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 2508080 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Embossed bath tissue offers two-ply sheets that are securely overall-wrapped for maximum sanitation. Perforated tissue offers exceptional whiteness, absorbency and softness and is suited for restroom applications. Each roll includes 550 sheets (4" x 4") and fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers. Tissue is made from a high percentage of recycled fiber with post-consumer material that easily exceeds EPA guidelines.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
Genuine Joe Embossed Roll Bath Tissue – 2 Ply – 4″ x 4″ – 550 Sheets/Roll – White – Soft, Absorbent, Perforated – For Restroom – 80 / Carton
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Full Size | 4" x 4" |
| Basis Weight | 18 lb |
| Compatible Dispenser | <p>San Jamar Tissue Dispenser</p> |
| Sheets Per Roll | 550 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.63" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Perforated |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Embossed Roll Bath Tissue |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 2508080 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Embossed bath tissue offers two-ply sheets that are securely overall-wrapped for maximum sanitation. Perforated tissue offers exceptional whiteness, absorbency and softness and is suited for restroom applications. Each roll includes 550 sheets (4" x 4") and fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers. Tissue is made from a high percentage of recycled fiber with post-consumer material that easily exceeds EPA guidelines.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
Genuine Joe Embossed Roll Bath Tissue – 2 Ply – 4″ x 4″ – 550 Sheets/Roll – White – Soft, Absorbent, Perforated – For Restroom – 80 / Carton
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Full Size | 4" x 4" |
| Basis Weight | 18 lb |
| Compatible Dispenser | <p>San Jamar Tissue Dispenser</p> |
| Sheets Per Roll | 550 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.63" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Green Seal Certified</p> |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Features | Perforated |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Embossed Roll Bath Tissue |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 2508080 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Embossed bath tissue offers two-ply sheets that are securely overall-wrapped for maximum sanitation. Perforated tissue offers exceptional whiteness, absorbency and softness and is suited for restroom applications. Each roll includes 550 sheets (4" x 4") and fits standard-roll, bathroom-tissue dispensers. Tissue is made from a high percentage of recycled fiber with post-consumer material that easily exceeds EPA guidelines.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
















