General Purpose Trigger Sprayer, 8″ Tube, Fits 16 oz to 24 oz Bottles, Red/White, 24/Carton
Login to View Prices
Sturdy, non-leaking sprayers are a dependable choice-engineered not to leak even if the bottle tips over. Three-finger trigger and rear support make extended use more comfortable, for less fatigue. Up to 30% greater output per stroke significantly reduces the number of times you pull the trigger. Long lasting outer body protects piston assembly from damage during use and storage. Great for restroom cleaning, housekeeping, window cleaning, car washes, auto detailing, pest control, and lawn care.
Additional information
| Weight | 3.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.00 × 8.00 × 7.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | 16 to 24 oz Bottles |
| Tube Length | 8" |
| Material(s) | Polypropylene |
| Global Product Type | Trigger Sprayers |
| Ship Class Code | B |
| Color(s) | Red/White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507987604 |
| MPN | 511264 |
| Brand | Boardwalk® |















Reviews
There are no reviews yet.