GBC ShredMaster SM15-08 Micro-Cut Shredder – Non-continuous Shredder – Micro Cut – 15 Per Pass – for shredding Paper, Staples, Paper Clip – P-5 – 4 Hour Run Time – 8 gal Wastebin Capacity – Black, Chrome
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Additional Warranty Informati | <p>2 years</p> |
| Sheet Shred Capacity | 15 Per Pass |
| Shredding Item | Paper Clip |
| Security Level | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Noise Level Without Load | 58 dB |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Maximum Run Time | 4 Hour |
| Wastebin Capacity | 8 gal |
| Product Color | Chrome |
| Country Of Origin | China |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.5" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 16" |
| Brand Name | GBC |
| Features | Overload Indicator |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | SM15-08 |
| Product Name | ShredMaster SM15-08 Micro-Cut Shredder |
| Product Line | ShredMaster |
| Manufacturer Part Number | 1758501 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Micro-cut shredder features a P-5 security level to safely eliminate your highly confidential documents. The 8-gallon, pullout bin provides an abundance of space for shreds and allows easy emptying. 240-minute runtime makes it an excellent choice for large jobs. Auto-reverse jam prevention clears jams with ease. Whisper Shred technology operates below 58 decibels to eliminate noisy disruptions in quiet offices. The Eco Power Save function conserves energy by automatically turning the shredder off after 2 minutes of inactivity. A modern interface with user-friendly touch controls ensures ease of use. Durable blades shred easily through staples and paper clips. Micro-cut shredder is designed to accept up to 15 sheets of paper at a time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Shred Type | Micro Cut |
| Limited Warranty | 2 Year |












