GBC Momentum X22-23 Paper Shredder – Continuous Shredder – Micro Cut – 22 Per Pass – for shredding CD, Credit Card, Paper Clip, Staples, Junk Mail – P-4 – 23 gal Wastebin Capacity – Black
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Paper Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 22 Per Pass |
| Shredding Item | Junk Mail |
| Security Level | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Wastebin Capacity | 23 gal |
| Product Color | Black |
| Height | 34.5" |
| Width | 20.2" |
| Depth | 18" |
| Brand Name | GBC |
| Features | Bin Full Indicator |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | X22-23 |
| Product Name | Momentum X22-23 Paper Shredder |
| Product Line | Momentum |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | WSM177004 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Momentum Paper Shredder provides an impressive runtime that's perfect for the modern office. Micro-cut style with P-4 security level lets you shred confidential paper documents. Also shred CDs, credit cards, paper clips, staples and junk mail. Manually shred up to 22 sheets at once. Active-sensing, anti-jam technology measures the number of sheets being fed in real-time to stop paper jams and misfeeds before they happen. Commercial-grade motor and continuous runtime can shred more documents without stopping. Large, 23-gallon waste bin allows you to continue shredding without needing to clear out the shredded papers as frequently. Bin-full indicator lets you know when it's time to empty. Quiet construction helps you stay focused while you work. Automatic shutoff turns the shredder off when not in use to save energy. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Shred Type | Micro Cut |
| Limited Warranty | 2 Year |

















