GBC Fusion EZUse Laminating Pouches – Sheet Size Supported: Legal 8.50″ Width x 14″ Length – Laminating Pouch/Sheet Size: 8.75″ Width x 14.25″ Length x 5 mil Thickness – Glossy – for Document – UV Resistant, Durable, Fade Resistant – Clear – 100 / Box
Additional information
| Brand | GBC |
|---|---|
| Product Type | Laminating Pouch |
| Sealing Process | Hot-run |
| Surface Finish | Glossy |
| Laminating Sheet Width | 8.75" |
| Laminating Sheet Length | 14.25" |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Sheet Size Supported | Legal – 8.50" Width x 14" Length |
| Product Color | Clear |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | GBC |
| Features | Fade Resistant |
| Manufacturer | GBC |
| Product Name | Fusion EZUse Laminating Pouches |
| Product Line | EZUse |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 3740473 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Easy-to-use, legal-size laminating pouches quickly provide outstanding lamination accuracy. EZUse alignment guides magically disappear after lamination to simplify the lamination process. Alignment guides make centering documents easy. Directional arrows indicate which edge of the pouch should be loaded into the laminator first to prevent confusion. Ultraviolet protection preserves color integrity and prevents yellowing up to 10 times longer than standard pouches.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Box |











