Four-Piece Polypropylene Cutlery Kit, Mediumweight, Fork/Knife/Napkin/Spoon, Plastic, White, 250/Carton
Login to View Prices
Make set-up or packing easier with an all-in-one cutlery set. Each set includes a fork, spoon, knife, and napkin, allowing you to cover all your single serving needs with one, high-quality item. Individually packaged for convenience and to ensure utensils remain sanitary, even after handling. High-quality, economical design is perfect for most meals. Neutral color options allow for use in a variety of settings, from office parties to event catering.
Additional information
| Weight | 3.6400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.75 × 7.09 × 11.02 in |
| Utensils Type | Spoon |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Grade | Mediumweight |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Length | 5.86" |
| Global Product Type | Disposable Dining Utensil Combos |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 749507005841 |
| MPN | BWK4COMBOKITPP |
| Brand | Boardwalk® |















Reviews
There are no reviews yet.