Foundation Reception Station with Bow Front, 72″ x 36″ x 14.25″, Shaker Cherry
Login to View Prices
This stack-on reception station mounts to a desk to create space for greeting visitors. Convenient transaction top allows visitors to stand while conducting business. Scratch-, spill- and stain-resistant laminate stands up to heavy use.
Additional information
| Weight | 42.9780 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 77.00 × 26.00 × 5.00 in |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | No |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Worksurface Thickness | 1" |
| Edge Detail Profile | Square |
| Overall Height (Max) | 14.25" |
| Worksurface/Base Color | Shaker Cherry |
| Worksurface Shape | Curved Front |
| Global Product Type | Reception & Counter Desks |
| Series Name | HON® Foundation™ |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Worksurface Material | Laminate |
| Overall Depth (Max) | 36" |
| Overall Width (Max) | 72" |
| Color Family | Cherry |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 191734881369 |
| MPN | HLMRECP.F |
| Brand | HON® |








Reviews
There are no reviews yet.