The Tork Foodservice Cleaning Towel is an excellent towel for use with quat sanitizers when the primary task is to deliver sanitizer to hard surfaces. Color-coded—designating area of use by color is a foodservice best practice that eliminates the potential for cross-contamination. Easy to rinse, dries quickly and is low linting. Good absorption will allow cloth to pick up dirt and mop up spills effectively. The product comes in a sturdy, easy to store self-dispensing corrugated box. Antimicrobial cloths inhibit growth of odor-causing microorganisms on the product surface.
Additional information
| Weight | 5.3900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.13 × 12.81 × 8.56 in |
| Roll Length | 300 ft |
| Towel/Wipe Type | Foodservice Towels |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Width | 13" |
| Application | Cleaning |
| Ship Class Code | C |
| Applicable Material | Multiple |
| Product Packaging | Pack |
| Dirt Types | Grime |
| Number of Towels/Wipes Per | 150 |
| Number of Plies | 1 |
| Global Product Type | Washable Cleaning Cloths |
| Length | 24" |
| Material(s) | Cloth |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 10073286616132 |
| MPN | 192192 |
| Brand | Tork® |

















Reviews
There are no reviews yet.