Foldable Double-Sided Dry Erase Easel, 29″ x 41″, White Surface, Black Plastic Frame
Login to View Prices
18 in stock
SKU:
UNV43030
Categories: Boards & Board Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Double-sided, melamine dry-erase board features no-pinch retainers with adjustable pad hooks to accommodate any size easel pad. Stable, tubular-metal easel frame enables two configurations: presentation board and tabletop worksurface. Great for hotels, schools, libraries, hospitals, executive offices, conference rooms, board rooms and more. Folds flat for storage. Tabletop worksurface configuration height: 42″. Presentation-board configuration height: 67″.
Additional information
| Weight | 32.7800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.35 × 32.48 × 2.95 in |
| Frame Color/Finish | Black |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Magnetic Board Surface | No |
| Surface Material | Melamine |
| Frame Material | Plastic |
| Mounting Details | Folding A-Frame Stand (Included) |
| Board Width | 29" |
| Board Height | 41" |
| Compliance Standards | ISO 9001-2008 |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Easel/Mobile |
| Flipchart Mounting System | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547430309 |
| MPN | UNV43030 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Foldable Double-Sided Dry Erase Easel, 29″ x 41″, White Surface, Black Plastic Frame” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.