Foameeze Bulk Foam Sensor Soap Dispenser with Refillable Bottle
Login to View Prices
Foameeze Bulk Foam Sensor Soap Dispenser with Refillable Bottle – Automatic – 1.06 quart Capacity – Support 4 x C Battery – White – 1Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Dispensing Quantity | 0.02 fl oz Per Stroke |
| Battery Size Supported | C |
| Number Of Batteries Supported | 4 |
| Volume Capacity | 1.06 quart |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 4.5" |
| Width | 5.5" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Foameeze |
| Features | Key Lock |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Bulk Foam Sensor Soap Dispenser with Refillable Bottle |
| Manufacturer Part Number | 9327 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Foam soap dispenser consistently dispenses 0.7 ml of foamed liquid per stroke to provide just the right amount of soap per stroke. Durable, ABS plastic construction offers lasting use and wipes down easily for quick maintenance. Keylock provides maximum security. Soap capacity is 1000 ml. The dispenser also holds foaming hand sanitizer. Mountable design allows you to install this dispenser in a convenient location. Dispenser requires four C batteries (sold separately).</p> |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Package Contents | <ul> <li>Bulk Foam Sensor Soap Dispenser</li> <li>Refillable Bottle</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
Foameeze Bulk Foam Sensor Soap Dispenser with Refillable Bottle
Login to View Prices
Foameeze Bulk Foam Sensor Soap Dispenser with Refillable Bottle – Automatic – 1.06 quart Capacity – Support 4 x C Battery – Silver – 1Each
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Foam Soap Dispenser |
| Dispensing Quantity | 0.02 fl oz Per Stroke |
| Battery Size Supported | C |
| Number Of Batteries Supported | 4 |
| Volume Capacity | 1.06 quart |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 4.5" |
| Width | 5.5" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Foameeze |
| Features | Key Lock |
| Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Bulk Foam Sensor Soap Dispenser with Refillable Bottle |
| Manufacturer Part Number | 9328 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Foam soap dispenser consistently dispenses 0.7 ml of foamed liquid per stroke to provide just the right amount of soap per stroke. Durable, ABS plastic construction offers lasting use and wipes down easily for quick maintenance. Keylock provides maximum security. Soap capacity is 1000 ml. The dispenser also holds foaming hand sanitizer. Mountable design allows you to install this dispenser in a convenient location. Dispenser requires four C batteries (sold separately).</p> |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Package Contents | <ul> <li>Bulk Foam Sensor Soap Dispenser</li> <li>Refillable Bottle</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 2 lb |







