Foam Hinged Lid Container, Performer Perforated Lid, 9.3 x 9.5 x 3, White, 100/Bag, 2 Bag/Carton
Login to View Prices
Insulated to accommodate both hot and cold foods. Non-absorbent. Stackable.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 9.1020 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.63 × 19.56 × 19.06 in |
| Special Features | Performer® Perforated Hinged Removeable Vented Lid-Easily removeable tear-away lid on a perforated hinge provides a convenient grab-and-go dining experience and provides an additional plate for meal sharing. |
| Height | 3" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Food Container Type | Hinged Lid Container |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Width | 9.3" |
| Material(s) | Extruded Polystyrene |
| Number of Compartments | 1 |
| Depth | 9.5" |
| Vented (Yes/No) | No |
| Material Type | Foam |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594869659 |
| MPN | 95HTPF1R |
| Brand | Dart® |














Reviews
There are no reviews yet.