Foam Container, Squat, 6 oz, White, 50/Pack, 20 Packs/Carton
Login to View Prices
Insulated foam containers keep your food at proper serving temperature, preserving flavor and texture. Solid, leak-resistant one-piece construction. Convenient foam containers are an excellent option for quick-service food establishments. For use with Dart® lids (sold separately).
Additional information
| Weight | 5.8210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.56 × 19.50 × 12.88 in |
| Special Features | Squat |
| For Use With | 12JL, 12SL, 12UL, 12FTL, 12FTLS, 12EL, 12CLR, 12HDLC |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 2.1" |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Food Container Type | Base |
| Material(s) | EPS – Expanded Polystyrene |
| Interior Volume Capacity | 6 oz |
| Diameter | 3.5" |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Material Type | Foam |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041594200810 |
| MPN | 6B12 |
| Brand | Dart® |















Reviews
There are no reviews yet.