JUST PLUG THIS PUMP IN AND IT AUTOMATICALLY CHECKS FOR TRACES OF WATER WHETHER YOU ARE PUMPING BASEMENTS OR DRAINING PUDDLES. KEY FEATURES UL STYLE””MARGIN-TOP0PX; PADDING-TOP 5PX; PADDING-BOTTOM 5PX;”” INNOVATIVE ELECTRONIC CONTROLLED PUMP – PUMP STARTS EVERY 2-1/2 MINUTES TO CHECK FOR WATER. SHUTS OFF IF WATER IS NOT DETECTED PERFECT FOR SURFACES THAT COLLECT WATER SUCH AS BASEMENTS ROOFTOPS OR ANY SHALLOW FLOODED AREA CORROSION-RESISTANT ENGINEERED RESIN CONSTRUCTION
Additional information
| Weight | 8.3200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.31 × 6.25 × 12.13 in |
| Fob Origin | In Stock |
| Hazmat Indicator | N |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Country of Origin | MX |
| Truck Parcel | PARCEL |
| Color | Black |
| UNSPSC | 40151500 |
| UPC | 022315170315 |
| MPN | FP0S1775A |






Reviews
There are no reviews yet.