Flipside Translucent Plastic Storage Postal Tote – External Dimensions: 13.3″ Width x 11.6″ Depth x 18.3″ Height – Lid Closure – Plastic – Translucent – For Storage, Moving – 2 / Pack
Additional information
| Brand | Flipside Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Tub |
| Exterior Material | Plastic |
| Closure Type | Lid |
| Product Color | Translucent |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 18.3" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 11.6" |
| Brand Name | Flipside |
| Features | Reinforced |
| Manufacturer | Flipside Products, Inc |
| Product Name | Translucent Plastic Storage Postal Tote |
| Application/Usage | Moving |
| Manufacturer Part Number | 40101 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Storage Postal Totes are great for moving and storing items. Utility totes hold up to 11 gallons of storage. For added strength and rigidity, totes are reinforced with wire rim and are sonically welded at key stress points. Wrapped carrying handles allow easier handling. To keep your items protected, cover using Flipside Storage Postal Tote Lid (not included).</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |















