Flipside 2-sided Dry Erase Board Sets – 12″ (1 ft) Width x 9″ (0.8 ft) Height – White Hardboard Surface – Rectangle – Desktop, Lap – 12 / Pack
Additional information
| Brand | Flipside Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Dry Erase Board |
| Board Height | 9" (0.8 ft) |
| Board Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Hardboard |
| Board Thickness | 0.10" |
| Placement | Lap |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Flipside |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Flipside Products, Inc |
| Product Name | 2-sided Dry Erase Board Sets |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 19134 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dry-erase board is great for teaching and practicing fundamentals at the early stages of learning. Dual-sided design features both a ruled side and unruled side to offer twice the amount of space. Write-and-wipe surface will not ghost to prevent the surface from dulling over time. Rounded edges and corners eliminate sharp points for safety and comfort. Hardboard backing will not warp or chip for long-lasting use. Dry-erase board is perfect for academic practice, doodling and more.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Package Contents | <ul> <li>2-sided Dry Erase Board Sets</li> <li>Dry Erase Marker</li> </ul> |
Flipside 2-sided Dry Erase Board Sets – 12″ (1 ft) Width x 9″ (0.8 ft) Height – White Hardboard Surface – Rectangle – Desktop, Lap – 12 / Pack
Additional information
| Brand | Flipside Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Dry Erase Board |
| Board Height | 9" (0.8 ft) |
| Board Width | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Hardboard |
| Board Thickness | 0.10" |
| Placement | Lap |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Flipside |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Flipside Products, Inc |
| Product Name | 2-sided Dry Erase Board Sets |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 19134 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dry-erase board is great for teaching and practicing fundamentals at the early stages of learning. Dual-sided design features both a ruled side and unruled side to offer twice the amount of space. Write-and-wipe surface will not ghost to prevent the surface from dulling over time. Rounded edges and corners eliminate sharp points for safety and comfort. Hardboard backing will not warp or chip for long-lasting use. Dry-erase board is perfect for academic practice, doodling and more.</p> |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Package Contents | <ul> <li>2-sided Dry Erase Board Sets</li> <li>Dry Erase Marker</li> </ul> |













