Fixed-Depth Brown Corrugated Shipping Boxes, Regular Slotted Container (RSC), Large, 12″ x 12″ x 7″, Brown Kraft, 25/Bundle
Login to View Prices
Sturdy and economical 200-lb test corrugated Kraft boxes. Heavy-duty ECT-32-C Flute corrugated material. Shipped flat, they assemble easily with shipping tape (sold separately).
Additional information
| Weight | 5.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.31 × 19.50 × 8.00 in |
| Width | 12" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Box/Tube Design | Regular Slotted Container (RSC) |
| Tape Required | N |
| Length | 12" |
| Size Type | Large |
| Compliance Standards | Meets UPS® Simple Rate Standards |
| Footnote 1 | UPS® is a registered trademark of United Parcel Service of America, Inc |
| Material Thickness | 0.37" |
| Mailing Boxes/Tubes Closure | Fold-Over Flaps |
| Material(s) | Corrugated Kraft |
| Box/Tube | Shipping Box |
| Global Product Type | Shipping Boxes |
| Height | 7" |
| Color(s) | Brown Kraft |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547980194 |
| MPN | 166352 |
| Brand | Universal® |













Reviews
There are no reviews yet.