FitRight Select Premium Personal Cleansing Wipes, 8 x 12, Fragrance-Free, White, 48/Pack
Login to View Prices
Durable wet wipes with a touch of soothing aloe are perfect for everyday clean-ups and incontinence care. The pH-balanced, hypoallergenic and alcohol-free wipes provide exceptional skin care. Single patient use wipes help to reduce the risk of cross contamination. Full-sized, standard weight wipes. Do not flush FitRight® wipes in the toilet.
Additional information
| Weight | 1.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.50 × 2.50 × 8.13 in |
| Applicable Material | Skin |
| Global Product Type | Hand/Body Wet Wipes |
| Towel/Wipe Type | Hand/Body Wet Wipe |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Length | 12" |
| Product Packaging | Pack |
| Material(s) | Spunlace Fabric |
| Number of Towels/Wipes Per | 48 |
| Application | Personal Cleansing |
| Ship Class Code | B |
| Number of Plies | 1 |
| Scent | Fragrance-Free |
| Width | 8" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 888277362515 |
| MPN | MSC263625 |
| Brand | Medline |












Reviews
There are no reviews yet.