Fiskars SureCut 12″ Portable Paper Trimmer – 12″ Cutting Length – 6.8″ Overall Length – Titanium – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Trimmer |
| Blade Material | Titanium |
| Country Of Origin | China |
| Cutting Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.4" |
| Width | 17" |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 6.8" |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | SureCut 12" Portable Paper Trimmer |
| Product Line | SureCut |
| Manufacturer Part Number | 1545401003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Compact, lightweight trimmer is ideal for trimming photos, coupons and office paper. Surecut wire cut-line allows you to quickly and easily align paper for clean, accurate cuts. Titanium blade coating is three times harder than steel and cuts up to seven sheets at a time. Triple Track system holds blade securely for straighter cuts. Swingout arm extends measuring length to 14-1/4". Portable paper trimmer also features a precision-printed grid and scale.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Fiskars SureCut 12″ Portable Paper Trimmer – 12″ Cutting Length – 6.8″ Overall Length – Titanium – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Trimmer |
| Blade Material | Titanium |
| Country Of Origin | China |
| Cutting Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.4" |
| Width | 17" |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 6.8" |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | SureCut 12" Portable Paper Trimmer |
| Product Line | SureCut |
| Manufacturer Part Number | 1545401003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Compact, lightweight trimmer is ideal for trimming photos, coupons and office paper. Surecut wire cut-line allows you to quickly and easily align paper for clean, accurate cuts. Titanium blade coating is three times harder than steel and cuts up to seven sheets at a time. Triple Track system holds blade securely for straighter cuts. Swingout arm extends measuring length to 14-1/4". Portable paper trimmer also features a precision-printed grid and scale.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











