Fiskars Schoolworks 5″ Kids Scissors – 5″ Overall Length – Left/Right – Stainless Steel – Pointed Tip – Assorted – 2 / Pack
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Handle Material | Plastic |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.8" |
| Width | 0.3" |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | Schoolworks 5" Kids Scissors |
| Product Line | SchoolWorks |
| Manufacturer Part Number | 1055801004 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>SchoolWorks Kids Scissors with pointed-tip, stainless steel blades put adult cutting performance in still-growing hands. Plastic, squishgrip handles offer a comfortable grip for excellent cutting precision by both left-handed and right-handed users. Large finger loop and an appropriately sized thumb loop provide a natural, more enjoyable fit for small fingers. 5" scissors are designed for children ages 5 and up.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
Fiskars Schoolworks 5″ Kids Scissors – 5″ Overall Length – Left/Right – Stainless Steel – Blunted Tip – Red, Blue – 2 / Pack
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Handle Material | Plastic |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Blunted |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.8" |
| Width | 0.3" |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | Schoolworks 5" Kids Scissors |
| Product Line | SchoolWorks |
| Manufacturer Part Number | 1535201005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>SchoolWorks Kids Scissors with blunt-tip, stainless steel blades put adult cutting performance in still-growing hands. Plastic, squishgrip handles offer a comfortable grip for excellent cutting precision by both left-handed and right-handed users. Large finger loop and an appropriately sized thumb loop provide a natural, more enjoyable fit for small fingers. 5" scissors are designed for children ages 5 and up.</p> |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |











