Fiskars Pointed Tip Kids Scissors – 5″ Overall Length – Stainless Steel – Pointed Tip – Assorted – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.5" |
| Width | 0.3" |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | Pointed Tip Kids Scissors |
| Product Line | Softgrip |
| Manufacturer Part Number | 1055801001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pointed tip 5" scissors offer an antimicrobial coating on the softgrip handle to inhibit microbes. Stainless steel blades cut all classroom materials and are corrosion-resistant.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |
Fiskars Pointed Tip Kids Scissors – 5″ Overall Length – Stainless Steel – Pointed Tip – Assorted – 1 Each
Additional information
| Brand | Fiskars Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Stainless Steel |
| Country Of Origin | China |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.5" |
| Width | 0.3" |
| Brand Name | Fiskars |
| Length | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Product Name | Pointed Tip Kids Scissors |
| Product Line | Softgrip |
| Manufacturer Part Number | 1055801001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Pointed tip 5" scissors offer an antimicrobial coating on the softgrip handle to inhibit microbes. Stainless steel blades cut all classroom materials and are corrosion-resistant.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |









